Сьогодні перед українськими компаніями безліч перепон, але водночас відкрилося вікно нових можливостей. Набуття Україною статусу кандидата на членство ЄС надає поштовху до швидких реформ, доступу до індивідуальних програм та проектів фінансової підтримки Європейського Союзу та залучення іноземних інвестицій після війни. Сьогодні беззаперечно гарною новиною є факт певного зняття обмежень щодо української продукції при експорті в різні країни. Але саме ЄС відкрив ринок значно ширше, скасувавши не лише ввізні мита та квоти, а й призупинивши дію антидемпінгових заходів. При цьому українські виробники мають змогу вирішити логістичні проблеми шляхом налагодження експорту залізницею та автомобільним транспортом до країн ЄС.
Тож саме час не лише для досвідчених, але й для починаючих експортерів розглянути нові можливості і спробувати себе на нових ринках! Коли компанія вперше розглядає можливості експорту, виникає купа запитань від класифікації товарів відповідно до номенклатури країни експорту до вимог щодо маркування продукції. Тож для зручного та швидкого доступу до інформації пропонуємо розглянути декілька корисних інструментів.
Європейська Комісія запустила портал – Access2Markets. Даний інструмент дозволяє проаналізувати переваги торгівлі з кожним із торгових партнерів ЄС, надає огляд законодавства ЄС про товари та послуги, інформацію щодо торгових бар’єрів, митних процедур, статистику торгових потоків, а також контактні дані митних та інших державних органів держав-членів ЄС.
Для зручності користування на порталі створено інструмент «My Trade Assistant». Даний онлайн ресурс лише у декілька кліків дає змогу новим, а також досвідченим експортерам знайти не тільки номенклатурний код свого продукту, але й інформацію про мита, податки, правила походження та вимоги (в т.ч. щодо маркування та пакування) до конкретного продукту для кожного окремого ринку, які мита.
Taric consultation - офіційний ресурс митної справи та оподаткування ЄС. Зазначивши код та країну походження є можливість отримати доступ до інформації про діючі тарифні правила країн ЄС. Разом з Taric consultation експортерам буде зручно використовувати ще один інстремент з безкоштовним доступом - Tariff quota consultation. Це пошукова платформа. Яка надає щоденну актуальну інформацію про використання тарифних квот ЄС.
Наступний must-have інструмент для експортерів це інтернет-платформа Trade Map. Даний інструмент наглядно демонструє у вигляді таблиць, графіків та карт - показники ефективності експорту, міжнародного попиту, альтернативних ринків та конкурентних ринків, а також містить довідник компаній-імпортерів та експортерів. Trade map охоплює 220 країн та 5300 продуктів гармонізованої системи СОТ. Щомісячні, квартальні та річні торговельні потоки доступні від найбільш агрегованого рівня до рівня тарифної лінії.
На сьогодні у вільному доступі досить багато корисних та безкоштовних інструментів пошуку інформації для виробників та експортерів. Консультанти системи торгово-промислових палат тримають руку на пульсі та регулярно проводять навчальні заходи для українського бізнесу, надають актуальну інформацію щодо змін та нововведень у міжнародному законодавстві та законодавстві України, ознайомлюють бізнес з усіма можливими інструментами пошуку партнерів.
Якщо виникають будь-які питання з приводу експорту, звертайтесь до Центру підтримки експорту ТПП України:
Охромєєва Марина [email protected]